Många svenskar såg på webb-tv förra kvartalet

16 Jan

1,2 miljoner personer tittade på något tv-program via internet under det sista kvartalet och enligt Mediavision bekräftar det att webb-tv i dag både konkurrerar med och komplettar det traditionella tv-utbudet. Det som är populärt i vanliga tv:n är också populärt på nätet, som nyheter och underhållning.

Nästan var femte tillfrågad säger att repriser är det viktigaste skälet till att se tv på nätet.
“Att titta när man har tid, utan att behöva planera, passa tablåer eller programmera inspelning gör att friheten ökar för konsumenten”, säger Mediavisions vd Marie Nilsson i ett pressmeddelande.

Populärast var det att se på SVT följt av Aftonbladet, TV4 och You Tube.

Webb-tv börjar bli accepterad på många håll och kanter – och framförallt använt. Själv använder jag det förhållandevis lite, kanske för att jag sitter vid datorn så mycket ändå att det är skönt att få lite avkoppling från den inte så högupplösta skärmen.

Via Svt.se.

Ett svar till “Många svenskar såg på webb-tv förra kvartalet”

  1. kryssningar februari 7, 2012 den 12:45 e m #

    bra inägg

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

Gravatar
WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 3 855 other followers