Misstag på Twitter

19 Dec

En 10-åring (!) har gjort en superbra lista på misstag många gör på Twitter. Jag kan inte annat än hålla med. Det här är än mer aktuellt för företag som försöker använda sig av Twitter, om du frågar mig.

När jag är ute och föreläser brukar jag vara noga med att förklara att det handlar om konversation. Det handlar inte om hur många som ser ditt budskap, även om det förstås är en bra grej det också. En tumregel är att följa fler än vad som följer dig.

Relaterat: Kullin, Stoptwitterspam och Guy Kawasaki.

3 svar till “Misstag på Twitter”

  1. Josefin december 19, 2008 den 7:01 e m #

    Jag vill bli nominerad till bloggpriset. Utan att skämmas skickar jag därför den här kommentaren till hela juryn. Förlåt. http://www.metrobloggen.se/tuffast

  2. Jonas Kac december 19, 2008 den 11:43 e m #

    Mycket imponerande unge, han är ju till och med yngre än dig ;)

Trackbacks/Pingbacks

  1. Hantera bloggtorka | Sennbrink Konsult - WordPress-hjälp - januari 21, 2009

    [...] jag inte glömma bort att nämna. Följer du bara de mer eller mindre inofficiella reglerna för hur du mikrobloggar framgångsrikt, borde du genom dessa kanaler finna tillräckligt med bloggmaterial för åtminstonde ett par [...]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 3 858 other followers