Årets marknadsförare i Östergötland, eller fjärde storstadsregionen som det nu marknadsförs som, blev Lena Kallberg och Thomas Lund från Boxholms mejerier. Med smart marknadsföring, tydlighet och god ost har mejeriet marknadsfört sig på ett föredömligt sätt.
(…) När branschen tappar två tre procent på svensk hårdost varje år så går vi mot strömmen och ökar och tar andelar.
Hur marknadsför man ost på smartast sätt?
– Vi fick mycket frågor från konsumenter att man inte förstod det här med lagringstid. Så på etiketterna satte vi ut hur många månader osten lagras. Det är en bit, men vi har också jobbat mycket med bild.
Hur mycket pengar lägger mejeriet på marknadsföring?
– Jag kan säga så här att vi har ökat marknadsföringen rätt så kraftigt 2005 medan vi nu har backat. Satsningen 2005 har nu börjat bära frukt.
Inga jag hade valt men trots det var de ett bra val enligt mig. Läs mer på Corren.se. Besök även vinnarnas hemsida!
Gillade att man fick se produktionen på hemsidan! Antar dock att mätningen var utgifter kontra intäkter och inte design 🙂
Hej!
Jag heter urban lagerstedet och vi ska starta en ny webtidning med inriktning ekonomi. Vi letar just nu skribenter till tidningen.
Hör gärna av dig till mig om du är intresserad
mvh urban lagerstedt VD economical news
Christer: Så är det no nog ;)…
Urban: Ska jag göra!