Här är lite saker som hänt i veckan:
- Presstjänsten Newsdesk har fått norsk ägare. Tycker mig se ett tydligt mönster i intresse från redaktionella medier att även ha olika typer av presstjänster utan redaktionellt innehåll. IDG är ett annat exempel på medieföretag som satsat på det.
- Mattias Östmar funderar intressant över blogganalys. Ska bli intressant att se vad Prfekt kan åstadkomma under hösten.
- Mikael Pawlo och Betsson-grundarna har lanserat sitt nya projket MrGreen. Har läst deras underhållande/intressanta blogg sedan i våras och nu har de alltså äntligen lyckats lansera det som nästan alla förstod var en spelsajt sedan personerna bakom började uppdaga sig. Mrgreen.com är en spelsajt inriktad på casinospel.
- Martin Spanar funderar över affärsmodeller på en pub och hur de kan användas på webben. Mycket intressant!
- Google tjänar knappt några pengar på Youtube, Postini eller Google Checkout. Dvs de lite roligare tjänsterna. Men de tjänar pengar på annonsföretaget Doubleclick. Affärer som funkar funkar medan nya tjänster utan affärsmodell inte fungerar lika bra. Kan man sammanfatta det så?
- Missa inte den här OS-grafiken. Riktigt grym! (Via Cap&Design)
Shit, jag trodde Youtube var rena kassakon… Intressant spaning att korrelationen mellan e-affärsmodell och intressant innehåll är så svag. Det verkar som om det finns en hel del kvar att göra innan affärsmässigheten på nätet börjat nå anständiga nivåer.
Beträffande YouTube så har jag aldrig fattat affärsmodellen. Däremot har jag förstått dess omåttliga populäritet och dessutom dess gigantiska streamingkostnader, och rättighetsproblem. Men det är bara att hålla tummarna och hoppas på att de får ihop det till slut. För en bättre tjänst får man leta efter.
Beträffande medias intresse av att själva driva pressinfo-tjänster, så har det alltid varit oerhört stort, men innebär naturligtvis en så pass stor intressekonflikt för medieföretagen ifråga, att de allra flesta valt att avstå. Men fan vet…
Den tydligaste trenden alla kategorier är emellertid att publicera info direkt från källan (UGC), oavsett om det är från bloggare eller direkt från företag.
Newsdesks roll är att försöka bli bäst på att förmedla informationen för allas bästa; journalisten, mediet, avsändaren, konsumenten, m fl.
youtube e en kassa ko, men dom måste göra ngt åt bild kvaliten. helt kass